Sport Leuven

Sportdienst van Leuven

[cmsmasters_image align=”center” animation_delay=”0″]14767|https://www.tofsport.be/wp-content/uploads/2020/02/SportKompas_2-1160×535.jpg|full-thumb[/cmsmasters_image]

Bewegen en sporten is belangrijk. Niet alleen moeten we elk half uur een beweegpauze inlassen voor een gunstig effect op onze gezondheid, maar ook levenslang bewegen en sporten is van levensbelang. Om succeservaringen in het sporten en bewegen te bevorderen, is het kiezen van de juiste sport essentieel. Daarom brengt Tofsport het SportKompas naar de Leuvense lagere scholen.

SportKompas is een oriëntatie-tool met als doel om kinderen van 8 tot 10 jaar te helpen bij de keuze van de juiste sport en de kinderen aan te zetten tot sport en bewegen. Op basis van wat een kind leuk vindt en aan de hand van beweegoefeningen kan elk kind leren welke sport het best bij hem of haar past.

[cmsmasters_image align=”right” animation_delay=”0″]14769|https://www.tofsport.be/wp-content/uploads/2020/02/20200210_PERS_SportKompas_tests_18-300×225.jpg|medium[/cmsmasters_image]

SportKompas is een wetenschappelijk onderbouwde test die uit 3 onderdelen bestaat: I DO, I LIKE en I AM. Via 15 beweegoefeningen peilt I DO naar de motorische basisvaardigheden. Het resultaat toont tot welke soort fysieke prestaties het kind in staat is. I LIKE is een app, die peilt naar welke bewegingen het kind leuk vindt. Elk kind krijgt op basis van deze informatie vervolgens een eigen rapport mee naar huis. Daarin staan de sporten die het best bij hem of haar passen. Met dit rapport kunnen de kinderen een gerichte sportkeuze maken. Optioneel kan de I AM vragenlijst afgenomen worden die toetst naar de motivatie van het kind om te sporten.

Gezien het belang van dit project besliste de vzw Tofsport financiële middelen ter beschikking te stellen zodat noch de Leuvense scholen, noch de leerlingen financieel dienen bij te dragen. De vzw Tofsport sloot met vzw Sporty een overeenkomst af voor de coördinatie van het project en het afnemen van de testen in de scholen.

Schepen van sport Johan Geleyns is enthousiast over het grote aantal ingeschreven klassen. ‘Dit toont dat er toch behoefte is aan begeleiding bij het introduceren van sport bij kinderen. Ik ben blij dat we als stad in die behoefte kunnen voorzien via deze samenwerking.’

Omdat het SportKompas op een wetenschappelijke manier zowel focust op wat kinderen kunnen als op wat ze graag doen biedt het kinderen een gefundeerd startpunt om sporten te ontdekken op hun maat. En dat laatste is belangrijk, vindt schepen Johan Geleyns: ‘Het is niet altijd evident om te ontdekken waar je interesses en je talenten liggen, en dat geldt ook voor sport. Zonde als kinderen daardoor gaan denken dat sporten niet voor hen is weggelegd, bijvoorbeeld omdat ze niet hetzelfde leuk vinden als vrienden of familie.’

[cmsmasters_heading type=”h3″ font_weight=”normal” font_style=”normal” text_align=”left” margin_top=”0″ margin_bottom=”20″ animation_delay=”0″]Europese Sportstad[/cmsmasters_heading]

‘Sporten is écht voor iedereen’, benadrukt Geleyns nog. ‘ In het kader van onze kandidatuur Leuven, Europese Sportstad 2021 willen we iedereen aan het bewegen krijgen. Dankzij het SportKompas ontdekken kinderen wat ze leuk vinden en waar ze goed in zijn, en dat is positief voor hun zelfbeeld en zelfwaardering. Anderzijds ontdekt men misschien andere sporten, die niet zichtbaar zijn op de speelplaats maar wel een grote interesse opwekken. Zo krijgen we iedereen mee’

Dat het project gesmaakt wordt, blijkt uit de inschrijvingen. Meer dan 600 leerlingen uit het derde leerjaar van twaalf Leuvense scholen nemen deel aan de testen. De leerlingen van het Heilig Hartinstituut Heverlee gaven vandaag de kick-off.

“Het Sportkompasconcept past volledig binnen het beleid ‘sport en beweging’ van onze school”, zegt leerkracht lichamelijke opvoeding Peter De Vocht. “Dankzij onze geweldige sportfaciliteiten kunnen we kwalitatieve turn- en zwemlessen aanbieden en organiseren we ook sportactiviteiten tijdens de middagpauze. Maar ook onze speelplaats gebruiken we nuttig door onze leerlingen bijvoorbeeld elke dag 15 minuten te laten lopen in de frisse buitenlucht voor het project ‘The Daily Mile’. Het SportKompas is dus een mooie aanvulling op wat we al doen en kan onze leerlingen nog sportiever maken.”

SportKompas werd ontwikkeld door Universiteit Gent, Sportamundi en Sport Vlaanderen.

Deel dit bericht